melvin capital robinhood ownership

Plotkina.

Plotkin od powstania Melvina miał wsparcie od Steve’a Cohena, a fundusz szybko stał się jedną z gwiazd Wall Street. Charakteryzował się m.in. dosyć agresywnym shortowaniem spółek, a więc graniem na ich spadki. Transakcja taka polega na pożyczeniu przez shortującego akcji danej spółki i natychmiastowym odsprzedaniu ich na rynek z nadzieją, że później będzie można odkupić akcje taniej i zwrócić je wówczas podmiotowi, który pożyczył mu akcje. Na koniec wszystko rozbija się o różnicę w cenie sprzedaży i zakupu akcji – jeśli kurs faktycznie spadnie, short przynosi zysk; jeśli wzrośnie – stratę.

Plotkin w 2017 i 2018 r. był na liście “Forbesa” najlepiej zarabiających managerów z branży funduszy hedgingowych. Jego majątek szacowany jest przez magazyn na ok.

Melvin capital robinhood ownership

Jeden z członków WSB uznał, że GameStop jest niedowartościowane i zaczął relacjonować swoje skupowanie akcji sieci sklepów. Wkrótce społeczność odkryła, że wielkie fundusze z Wall Street – w tym właśnie Melvin – mocno shortują GameStop.

Okazało się, że łącznie shorty opiewały na 140 proc. akcji firmy – to oznaczało więc, że w przypadku mocnego wzrostu kursu, niektórzy shortujący musieliby dwa razy odkupować od rynku akcje po wyższej cenie niż wcześniej. Scenariusz wymarzony do tzw. “wyciśnięcia shorta”, a więc sytuacji, w której wzrost kursu zmusza shortujących do zamknięcia pozycji i drogiego odkupowania akcji, a tym samym – powoduje u nich straty.

Redditowcom ta sztuka udała się na GameStop i kilku innych shortowanych spółkach.


W efekcie kurs GME w ciągu tygodnia urósł o 400 proc., a w dniach 1-27 stycznia o 685 proc.

Nazywa się to sprzedawaniem “order flow”, czyli przepływu zamówień. Tylko w I kwartale 2020 r. Robinhood zarobił 100 mln dol. na sprzedawaniu zleceń swoich użytkowników do Citadel Securities.

Nie jest to praktyka nielegalna, ale według amerykańskiej komisji ds. papierów wartościowych (SEC) może być wątpliwa z punktu widzenia etyki obsługi klienta. SEC zresztą oskarżyła Robinhooda w grudniu 2020 r. o “wprowadzanie w błąd” związane z ujawnianiem płatności otrzymywanych od firm tradingowych za przekierowywanie do nich zleceń oraz o niewypełnienie obowiązku “poszukiwania najlepszych możliwych warunków do wykonywania zleceń klientów”.

Trzeba też pamiętać, że podobne działania podjęli także inni brokerzy – w tym wspomniane wcześniej Interactive Brokers czy Drive Wealth, który obsługuje transakcje giełdowe aplikacji Revolut.

Czy Robinhood odpowie za zawieszenie handlu akcjami dla swoich klientów?

Niezależnie jednak od regulacji dotyczących wymogów kapitałowych, relacja Robinhooda i Citadel wzbudziła sporo wątpliwości. I to nie tylko wśród ludzi ze środowiska z WallStreetBets, ale również wśród ekspertów czy polityków.

Do sprawdzenia tych powiązań i przyczyn decyzji Robinhooda wezwała m.in. Alexandra Ocasio-Cortez z Partii Demokratycznej czy republikański senator Ted Cruz.

W efekcie, według Politico, CEO Robinhooda Vlad Tenev ma zeznawać przed Komisją ds. Usług Finansowych Kongresu USA.

To między innymi za pomocą Robinhooda członkowie WallStreetBets kupowali akcje GameStop.

Wszystko było w porządku do 28 stycznia, kiedy to Robinhood ogłosił, że od następnego dnia ograniczy swoim klientom handel akcjami GME, AMC i kilku innych walorów, będących celem społeczności WSB. Wtedy – podobnie jak Citadel – Robinhood błyskawicznie stał się wrogiem publicznym tej społeczności. Wściekłość użytkowników była w pełni uzasadniona, bo nie mogli oni sprzedać akcji, gdy te spadały – a zaczęły spadać już 28 stycznia. W efekcie wielu redditowców i inwestorów indywidualnych, którzy wchodzili w akcje GME za pomocą Robinhooda, zaczęło tracić.

Co prawda, podobne decyzje podjęły też inne instytucje – np.

Tutaj wyjaśnialiśmy, jak dokładnie działa “shortowanie” i koncept “wyciśnięcia shortów”, który realizowali redditowcy.

Tak się złożyło, że inwestorzy z Reddita do zagrania na nosie Melvin Capital używali Robinhooda. Po drodze jednak pojawiły się wielkie pieniądze, powiązania i zależności, których redditowcy nie przewidzieli. Oto, jak wyglądają powiązania pomiędzy trzema spółkami z historii o WSB: Melvin Capital, Citadel i Robinhoodem.

Citadel – co to za firma? Jeden z największych funduszy hedgingowych na świecie

Citadel to wielka firma finansowa, istniejąca od 31 lat, założona przez Kennetha Griffina – inwestora i miliardera.

Fundusz stracił 53 proc. w 2021 r. – jego aktywa skurczyły się z 12,5 mld dol. na początku roku do obecnie 8 mld dol., ale włączając w to 2,75 mld dol. pomocy od Citadel i Point72. De facto więc fundusz stracił łącznie w styczniu ponad 7 mld dol.

Oczywiście, to straty nie tylko na GameStop, ale akurat ta spółka przyniosła redditowcom największą wygraną z shortującymi.

Co łączy Citadel i Melvin Capital?

25 stycznia Melvin, próbując ratować sytuację, dostał finansową kroplówkę. Citadel dofinansowało fundusz kwotą 2 mld dol., a inny fundusz – Point72, należący do wspomnianego wcześniej Steve’a Cohena – wsparł Melvin Capital kwotą 750 mln dol.

W ten sposób Citadel stało się współwłaścicielem Melvin Capital i uratowało sytuację funduszu.

Szefowa komisji Maxine Water i inni Demokraci wzywają wręcz do sprawdzenia, czy fundusze z Wall Street odegrały jakąś rolę w decyzji Robinhooda o wstrzymaniu handlu akcjami GME.

Również amerykańska komisja ds. papierów wartościowych (SEC) ma “przyjrzeć się działaniom” podjętym przez Robinhooda i sprawdzić, czy nie uniemożliwił on swoim klientom handlowania niektórymi papierami w sposób dla nich niekorzystny. Dodatkowo, SEC ma “działać na rzecz ochrony indywidualnych inwestorów, jeśli fakty wykażą nadużycia lub manipulacje aktywności tradingowej”.

Citadel spróbowało zagrać w grę redditowców? Ceny srebra mogą być epilogiem relacji WSB z Citadel

Historia Citadel, Robinhooda, Melvin i WallStreetBets być może rozeszłaby się po kościach, szczególnie że kurs GameStop już spadł poniżej 100 dol.

W dniach 1-2 lutego pojawiła się na WallStreetBetsnarracja, jakoby teraz należało “wycisnąć shorty” funduszy na srebrze, czyli pompować cenę srebra. Rynek ten – jak to w przypadku wielu surowców bywa – jednak jest dużo bardziej skomplikowany niż akcji.

Szybko okazało się, że część takich postów na WallStreetBets umieszczały boty lub anonimowe konta. Co więcej, inwestorzy z Reddita szybko wykryli, że Citadel jest jednym z funduszy, które posiadają największe pozycje long na srebro – a więc wierzą we wzrost ceny surowca.

Redditowcy zaczęli podejrzewać, że na “naganianiem” na srebro stoi nie kto inny, jak Citadel, które w ten sposób chciało zemścić się za “wyciśnięcie” Melvin Capital na akcjach GameStop.

By Svea Herbst-Bayliss, Pete Schroeder

2 Min Read

(Reuters) – Executives from Robinhood, Melvin Capital and Citadel Securities are expected to testify before a House panel at a Feb. 18 hearing exploring trading turmoil in GameStop Corp and related stocks, said two sources familiar with the matter.

The House Financial Services Committee is examining how an apparent flood of retail trading drove certain stocks to extreme highs, squeezing hedge funds like Melvin that had bet against those shares.

A committee spokesman did not respond to a request for comment, and a full witness list for the hearing has yet to be made public.

Dlaczego redditowcy “wycisnęli” Melvin Capital?

WallStreetBets to jedno z wielu forów na Reddicie poświęconych inwestowaniu. Ale inne niż wszystkie, bo z bardzo prężną i zorganizowaną społecznością. Wytworzyła ona swój wewnętrzny język, memy, kulturę dyskusji i działania.

Niekiedy, jak opisuje CNN, kulturę toksyczną dla początkujących inwestorów – bo promującą np. stawianie całych oszczędności na jedną spółkę i promującą wysokie ryzyko, za którym idą równie wysokie zyski… lub straty. CNN podkreśla przy tym, że nad wieloma użytkownikami z WSB “wisi widmo kryzysu z 2008 r.”, co ma szczególne znaczenie dla walki redditowców z wielką finansjerą.

To właśnie shorty sprawiły, że Melvin Capital stał się obiektem uwagi społeczności WallStreetBets, a wszystko zaczęło się od spółki GameStop.

Similar Posts:

Leave a comment